מיסוי מקרקעין לעסקאות מקרקעין מורכבות


מיסוי מקרקעין לעסקאות מקרקעין מורכבות

תחום הנדל''ן הוא תחום מורכב לכל הדעות, עם שורה ארוכה של משתנים שמרכיבים כל עסקת נדל''ן באשר היא. ואכן, המדובר הוא על סכומים גבוהים במיוחד, ועל אינספור תרחישים שעשויים להתגשם. הנה כל מה שחשוב לדעת על עסקאות מקרקעין, על סוגיהן השונים, בדגש על ההיבטים הכלכליים.

מגוון רחב של עסקאות

ברמת ההגדרה המאד מאד בסיסית, עסקאות מקרקעין אלו הן עסקאות הנוגעות להעברת בעלת על קרקע או על נכס נדל''ן מסוים. חשוב לשים לב, יחד עם זאת, שיש בנמצא גם עסקאות מקרקעין שאמנם מקנות זכויות אלה או אחרות בנכס, אך מבלי שמתבצעת העברת בעלות. הדוגמא המובהקת ביותר היא שכירות מקרקעין – זכות להחזיק ולהשתמש בנכס לתקופה מוגדרת, תמורת סכום חודשי המועבר לבעליו – כאשר שכירות ארוכה במיוחד, הנמשכת מעל לחמש שנים, מכונה "חכירה". עסקת מקרקעין, וזו נקודה חשובה נוספת, יכולה להכניס לתמונה נכס מכל סוג ובכל שלב: זו יכולה להיות קרקע שעתידה להיות מופשרת למגורים, אך גם בניין מגורים או בית פרטי שכבר עומדים על תילם, אפילו עשרות שנים. בהמשך לכך, העסקה אפשרית הן עבור נכסים חדשים, מקבלנים או יזמים, והן במקרה של נכסים מיד שניה, או אפילו יותר מכך.

ואיך אפשר בלי המיסים?

כל עסקת מקרקעין כוללת בתוכה היבט מסוים של מיסוי מקרקעין , כאשר עקב סכומי הכסף העצומים העומדים על כף המאזניים מדובר במיסים שעשויים להגיע לסכומי עתק. כאן, המציאות מראה שישנם מספר מיסים והיטלים עיקריים, כל אחד בעל מאפיינים משלו. זה מתחיל עם היטל ההשבחה, תשלום שנדרש בעל המקרקעין לשלם לועדה המקומית אשר אישרה את התוכניות לגבי נכס מסוים, ובכך למעשה העלתה את ערך המקרקעין שלו. גובהו של היטל זה עומד על 50% מעליית השווי. המס הבא הוא מס שבח, מס שהופק ממכירת מקרקעין על אדמת ישראל ומתייחס לרווח שהופק עקב כך. את התמונה משלים מס הרכישה, בו חייב כל רוכש מקרקעין, כאשר גובה המס נקבע בהתאם למדרגות מס, המתעדכנות בתחילת כל שנה קלנדרית. מה שחשוב להדגיש הוא שכאשר בוחרים עורך דין הפועל בתחום, יש לראות מהו בדיוק הליווי שמעניק עורך הדין או המשרד, ומהם הפתרונות: המשרדים המקצועיים יציעו תכנוני מס המאופיינים במידה לא מבוטלת של יצירתיות. היכרות עם מערכות המס, קשרים עם גורמים רלוונטים והכרת תקדימים משפטיים משפרים אף הם את הסיוע המשפטי.