כסאות: הרבה יותר מפריט ישיבה


ישנם פריטים שחייבים להימצא בכל בית, חדר, משרד או מקום ציבורי - כסאות. הם משמשים לישיבה, כוללים מסעד, ארבע רגליים, משענת לגב ולעיתים גם תוספות אחרות, דוגמת ידיות. אם אתם באים להצטייד בכסא, חשוב שתקבלו החלטה מושכלת. יש כיום מגוון רחב ולעיתים גם אינסופי של כסאות, מה שמצריך השקעת מאמצים מיוחדים בבחירה שלהם.

לכל מטרה, יש את הכסא שלה

מעבר להגדרה הבסיסית של כסאות , ברור שהמפרט הטכני שלהם צריך להשתנות על פי המטרה המוגדרת של כל כסא. כסא מנהלים או כסא למשרד, למשל, צריכים להיות ערוכים לישיבה ממושכת. לכן, בחירה כמעט מובנת מאליה היא בכסאות אורתופדיים, עם או בלי משענת לידיים, שימנעו גם פגיעות בריאותיות (והרי ידוע שישיבה על כסא לא מתאים היא בבחינת צרה צרורה לגוף). כסאות אלה יהיו כמעט תמיד מסתובבים ובעלי גלגלים, במטרה לאפשר את ההתניידות הנדרשת כמעט תמיד בעבודה השוטפת. חלק מהכסאות נועדו להתאים מראש לסביבה בה הם מוקמים. הדוגמא המובהקת לכך היא כסאות בר, שנחשבים לגבוהים יותר מאשר כסאות "רגילים" – פשוט מכיוון שהברים עצמם הם גבוהים ביחס לשולחנות אחרים. כסא נוח, אותו אנו לוקחים לים ולחיק הטבע, צריך להיות מתקפל על מנת שניתן יהיה להכניס אותו בקלות לרכב. כסא יכול לשמש להנאה (למשל, כסא נדנדה), לקהלי יעד שונים (כסא תינוק) ולמטרות חשובות נוספות.

דגשים בעיצוב הכסא

מעבר לתפקיד הפונקציונלי של הכסא, אסור לשכוח שהוא בעל נוכחות משל עצמו. במילים אחרות: כסאות יכולים וצריכים להילקח בחשבון בתכנון העיצוב של הבית או המשרד. הבחירה צריכה להיות בכסאות מרשימים מבחינה אסתטית, אך גם על פי התחושות שרוצים ליצור אצל מי שנחשף לכסא. כסאות מנהלים, לדוגמא, יהיו כמעט תמיד בעלי עיצוב יוקרתי, ולו מכיוון שבדרך זו יכול המנהל ליצור לעצמו את התדמית הרצינית והמקצועית. מגוון רחב של חומרי גלם, ואינספור עיצובים וצבעים אפשריים, מקשים על בחירת הכסא מצד אחד, אך גם מבטיחים שכל אדם יוכל למצוא את הכסא המושלם בעבורו.