עיקרי התפקיד של חשבי שכר


בכל חברה מועסקים חשבי שכר שתפקידם הוא להכין את תלושי המשכורת של כל עובד. חשבי שכר חייבים להיות בעלי ידע בחוקי המיסוי וכן בדיני עבודה, שכן הכנת תלוש המשכורת כוללת את החישוב הכולל של הכסף המגיע לעובד וגם את הסכומים הקשורים אל התנאים הסוציאליים של אותו עובד. בנוסף, חשבי השכר אחראים על פרוצדורת העברת השכר לכל הבנקים והמוסדות הרלוונטיים ודיווח מסודר אודות העברות אלו. מאמר זה יעסוק בבחירת חשבי שכר לארגון.

 

פרמטרים חשובים לבחירת חשבי שכר

 

בחירת חשב שכר לחברה או ארגון חייבת להיות מוקפדת. יש לקחת בחשבון כי איש מקצוע זה יהיה אחראי על חלק פיננסי חשוב מאוד בחברה ולכן חשוב מאוד לוודא כי מדובר באדם מוסמך ובעל ניסיון. הבחירה צריכה להתבסס על 2 פרמטרים חשובים ביותר: לימודים וניסיון.

  • לימודים והכשרה מעשית-  חשוב לבדוק האם החשב למד את התחום במוסד מוכר והאם הוא עבר את הבחינות הנדרשות. רוב האנשים אשר מחליטים להירשם אל לימודי חשבי שכר הם בעלי זיקה לנושאים הקשורים אל כספים וחלק הארי של הנרשמים אל לימודים הם בעלי עבר מקצועי הקשור אל תחום הפיננסים (אנשים אשר תפקדו עד כה כמנהלי חשבונות, מנהלים בחברה, כלכלנים ואנשים הקשורים אל עולם הביטוח).

משך הלימודים הוא אמנם רק מספר חודשים אך מסת התכנים הנלמדת בקורס זה גדולה מאוד.  הליכי שומה, הוצאות מוכרות ועודפות, מדרגות מס, ניכוי במקור, מיסים הקשורים אל קופות גמל, מיסי שכר ומיסי מעסיקים הם רק חלק מינורי מרשימת הנושאים הנלמדים בקורס חשבי שכר. בתום סיום הקורס נערכת בחינה מטעם לשכת רואי החשבון שלאחריה מוענקת תעודת חשב שכר מוסמך, דבר אשר חובה על כל חברה או ארגון לדרוש מהמועמדים למשרת חשב שכר.

  • ניסיון- ניסיונו של חשב השכר משמעותי ביותר כאשר התמונה העיקרית היא: בחירת חשבי שכר לחברה. קבלת ההכרעה באם להעסיק חשב שכר זה או אחר חייבת להתבסס על הוותק שלו, החברות בהן הוא עבד, היקף המשרה שלו ועוד. חשוב מאוד לוודא כי אותו חשב שכר עבד בארגונים בהיקף הדומה לארגון אליו הוא מעוניין להשתייך כעת וכי יש לו ניסיון עם תוכנות מחשב מסוימות ותהליכי ארגון המיושמים בחברה בה הוא מעוניין לעבוד.

 

בחירת החשב המתאים

 

בחירת חשבי שכר ללא ניסיון או הכשרה מתאימה אמנם תאפשר לחברה להציע לו שכר נמוך ביחס לחשבי שכר עם ניסיון, אך גם תאלץ את החברה להכשיר אותו ולהצמיד אליו חשב שכר אחר שיערוב לכך שהוא יעמוד במטלות שונות המתבצעות בלוחות זמנים צפופים בצורה מיטבית.