יום גיבוש לקבוצות: חלק מרכזי בשיפור היחסים בקבוצה


על המטרה העיקרית של יום גיבוש לקבוצות לא צריך להרחיב מילים. הם משפרים את היחסים בין אנשי הקבוצה, נותנים להם להכיר אחד את השני או אפילו מאפשרים לפתח חברויות חזקות. למרות שתהליכים אלה יכולים להתבצע גם באופן טבעי, כעבור פרק זמן מסוים, כן חשוב להשקיע את המאמצים בארגון של יום גיבוש מ-א' ועד ת'. לפניכם מספר הצעות מוצלחות במיוחד.

טיולי אתגר

את הסקירה על יום גיבוש לקבוצות אנחנו מתחילים על טיולי אתגר, שזוכים בשנים האחרונות מפופולאריות הולכת וגוברת. טיולים מהסוג הזה משלבים בין ביקור במקומות האטרקטיביים ביותר על מפת ישראל לבין פעילויות חווייתיות כלשהן, ברמת קושי מסוימת. טיולים אתגריים עשויים לכלול מסלולים המוגדרים ככאלה, אך גם פעולות המתווספות ללוח הזמנים של הטיול: משחקים, הפעלות, משימות שיש לעמוד בהן ועוד. היתרון המשמעותי כאן הוא שטיולי האתגר מאפשרים ליהנות מכל העולמות. ההנאה בהם תהיה גדולה, כאשר הם מתוכננים היטב, אך היתרונות של הטיולים לא מסכמת בה. ההפעלות עצמן יכולות "לתרגל" היבטים של שיתוף פעולה, הכרת האחר, עזרה הדדית וכן הלאה, אלמנטים שיכולים וצריכים ללוות את הקבוצה גם לאחר מכן.

סדנאות

המשפט לפיו ידע הוא כוח נכון גם במקרה של קבוצות. בחירה מקובלת מאד היא לאפשר לחברי הקבוצה לקחת חלק בסדנה מקצועית כלשהי, שיכולה להיות למעשה בכל תחום ותחום: סדנת אומנות (פיסול, ציור, יצירה), סדנת אוכל מסוג מסוים, סדנת הישרדות בטבע או כל דבר אחר. גם במקרה הזה, הרי שלסדנאות עשוי להיות היבט מגבש. על מנת שהמשתתפים יוכלו לעמוד במשימות שמציבה הסדנא, נדרש מהם פעמים רבות להיעזר באחר. חלק מהסדנאות כוללות עבודה בזוגות או בקבוצות, ומכאן שיש בהן היבט מגבש לא מבוטל.

פעילות תרבותית משותפת

לעיתים, כל שנדרש הוא לצאת מהסביבה המוכרת, ולתת ליחסים הנרקמים במצב הדברים הזה בין חברי הקבוצה לשחק תפקיד. ימי גיבוש עשויים להיערך במקומות המוניים, דוגמת אולמות תיאטרון או אפילו מופעים מוזיקליים. נכון, אין כאן פעילות מוגדרת שמטרתה גיבוש, אך דווקא ההנאה המשותפת וההרגשה הקלילה המאפיינת אירועים כאלה עשויים לעשות את ההבדל. את הפעילות התרבותית ניתן לשלב עם בילוי משותף אחר, למשל ישיבה במסעדה.